ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ - ΑΛΚΜΑΑΡ (7/11/21, 17:45) ΣΤΟΙΧΗΜΑ
HOT MATCH

ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ

1 - 0 07-11-21

ΑΛΚΜΑΑΡ

Για τον αγώνα ΦΕΓΕΝΟΡΝΤ-ΑΛΚΜΑΑΡ γράφει ο Γιώργος Πετρής Ημερομηνία: 21:52 05/11/21

1
2

100% πληρότητα
Παραδοσιακόντέρμπι.
Για πρώτη φορά απέναντι στην πρώην του ομάδα ο κόουτς Αρνε Σλοτ της Φέγενορντ. Απολύθηκε πέρσι από την Αλκμααρ και έφυγε με άσχημο τρόπο.

Την Πέμπτη έπαιξε με την Ουνιόν Βερολίνου στη Γερμανία. Πήρε τεράστια νίκη με 2-1, σε ένα ματς που τα είχε όλα. Γκολ, αποβολές (δύο για τους Γερμανούς), φάσεις και ένταση.

Στο πρωτάθλημα πήρε με 1-0 το τοπικό ντέρμπι με τη Σπάρτα έπειτα από μέτρια εμφάνιση. Λίγα πράγματα και από τις δύο πρώτο, στην επανάληψη η Φέγενορντ είχε μια δυο κλασσικές ευκαιρίες στο ξεκίνημα και βρήκε το γκολ στο 3ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ανταγωνιστική και μέσα σε όλους τους στόχους της η Φέγενορντ έως τώρα και παρ’ ότι το ρόστερ είναι μικρό και δεν έχει ιδιαίτερες επιλογές από τον πάγκο. Στο πρωτάθλημα είναι με ένα ματς λιγότερο, καθώς χρωστάει το εντός έδρας με τη Χέρακλες. Ηδη έχει δώσει ένα μεγάλο ντέρμπι, αυτό με την Αϊντχόφεν εκτός και τα έχει πάει περίφημα, την έχει διασύρει με 4-0.

«Σίγουρα είναι ένα παιχνίδι με ιδιαιτερότητες, αλλά το θέμα δεν είμαι εγώ. Το θέμα είναι να κερδίσουμε την Αλκμααρ από την οποία η Φέγενορντ μετρά τρεις σερί ήττες» λέει ο τεχνικός Σλοτ.

Η ψυχολογία της είναι στο ζενίθ, καθώς παίρνει κρίσιμα ματς και είναι μέσα σε όλους τους στόχους της.

Δύο μακροχρόνιοι δεν επηρεάζουν στο ελάχιστο.

Την Πέμπτη υποδέχθηκε την Κλουζ. Χωρίς να πιάσει υψηλή απόδοση πήρε αυτό που ήθελε, επικράτησε με 2-0, σκόρερ του δεύτερου τέρματος ο Παυλίδης. Η Αλκμααρ σκόραρε πολύ νωρίς στο ματς και προς το τέλος το τέλειωσε και τυπικά.

Στο πρωτάθλημα επικράτησε με 3-2 εντός έδρας της Ζβόλε. Σε λήθαργο στο ξεκίνημα, βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο 13’ (!), ξύπνησε άμεσα, ισοφάρισε στο ημίχρονο και στο 52’ είχε κάνει το 3-2 με δύο γκολ του Παυλίδη. Στη συνέχεια δεν είχε πολλές δυνάμεις.

Επιτέλους το τελευταίο διάστημα έχει πάρει τα πάνω της και δείχνει τι μπορεί να κάνει. Τραγικό το ξεκίνημα της σεζόν στο πρωτάθλημα, σταδιακά βρήκε πατήματα, στα πέντε τελευταία έχει τέσσερις νίκες στο πρωτάθλημα και την ήττα στην έδρα της Γκρόνινγκεν. Με φτιαγμένο ηθικό μετά τη νίκη της Πέμπτης.

«Εχω συνεργαστεί με τον Σλοτ και γνωρίζω πόσο καλός τεχνικός είναι. Πέραν του Σλοτ, έχουμε απέναντί μας και παίκτες που έχουν φορέσει τη φανέλα της Αλκμααρ, οπότε είναι ένα ιδιαίτερο ματς» λέει ο τεχνικός Γιάνσεν.

Και πάλι πλήρης.

Φέγενορντ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ ΣΟΥΠΕΡ ΚΑΠ ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ

Άλκμααρ

ΟΛΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΓΙΟΥΡΟΠΑ ΛΙΓΚ

Α' ΟΛΛΑΝΔΙΑΣ 2014/2015 2 - 2 2015/2016 3 - 1 2016/2017 5 - 2 2017/2018 2 - 1 2018/2019 2 - 1 2019/2020 0 - 3 2020/2021 2 - 3 2021/2022 1 - 0 2022/2023 2 - 1 2023/2024 1 - 0